Ώρες διαλειμμάτων

Εκδηλώσεις κατά της βίας και του σχολικού εκφοβισμού

Κατηγορία: Δραστηριότητες Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 07 Μάρτιος 2015 Γράφτηκε από τον/την Γυμνάσιο Γαργαλιάνων

Με κεντρικά συνθήματα "ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ" και "Αναγνωρίζω, Αρνούμαι, Αντιδρώ στη βία στο σχολείο", το Γυμνάσιο Γαργαλιάνων συμμετείχε την 6η Μαρτίου στην ημέρα κατά της βίας και του σχολικού εκφοβισμού.

Από νωρίς το πρωί είχε τοποθετηθεί στη είσοδο του σχολείου πινακίδα με το σύνθημα STOP BULLING, ενώ ομάδα μαθητών τοποθέτησε αφίσες σε κεντρικά σημεία της πόλης.

Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων, έγινε προβολή σχετικού βίντεο, ενώ ομάδα μαθητών έκανε ολιγόλεπτες παρεμβάσεις στις αίθουσες διδασκαλίας, διαβάζοντας ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλίο της Μ. Κλιάφα «Άγρια παιχνίδια» και μοιράζοντας μια σχετική κονκάρδα στους μαθητές και ένα γράμμα προς τους κηδεμόνες τους με οδηγίες για την αναγνώριση και αντιμετώπιση της βίας και του εκφοβισμού.

Τις δραστηριότητες συντόνισε η εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Βασιλική Παπαχριστοφίλου.

Εμφανίσεις: 617