Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο κατά τους θερινούς μήνες Ιούλιο και Αύγουστο θα είναι ανοικτό κάθε Πέμπτη 9.00 - 12.00 π.μ.

Όλοι θυμόμαστε το μαυροπίνακα από τα μαθητικά μας χρόνια. Αυτόν με την κιμωλία. Που γέμιζε τα χέρια μας σκόνη. Ίσως και τα ρούχα μας. Που μαλώναμε για το ποιος θα πάει να βρέξει το σφουγγάρι, για να χάσουμε 2 λεπτά μάθημα. Στα πιο πολλά σχολεία έχει αντικατασταθεί εδώ και χρόνια με πίνακα μαρκαδόρου και σε αρκετά, δίπλα στο νέο ασπροπίνακα ποζάρει και η πιο μοντέρνα εκδοχή του… ο διαδραστικός. Υπάρχουν όμως ακόμα μαθητές και δάσκαλοι, που σε πείσμα των καιρών συνεχίζουν να αναπνέουν την κιμωλία. Τι κι αν έχουν εφοδιαστεί εδώ και χρόνια με προτζέκτορες και διαδραστικούς… Δίπλα στην τελευταία λέξη της τεχνολογίας ποζάρει αγέρωχος ο μαυροπίνακας.

Και κάποια στιγμή, όταν ακόμα κι ο άνθρωπος που σε προμηθεύει με κιμωλίες αρχίζει πια τα πειράγματα… (μα καλά… ακόμα με κιμωλίες γράφετε;;;) αποφασίζεις να κάνεις τη μετάβαση. Να αφήσεις πίσω σου την κιμωλία και να πιάσεις το μαρκαδόρο. Και έρχεται η στιγμή της αποκαθήλωσης του μαυροπίνακα. Που πάνω του έχουν γράψει γενιές και γενιές μαθητών και καθηγητών. Που αν είχε φωνή ποιος ξέρει πόσα θα μπορούσε να μας πει… για άλλες εποχές… για άλλες παιδαγωγικές… για ιστορίες που βίωσαν οι γονείς των σημερινών μαθητών… και οι συνταξιούχοι συνάδελφοι των σημερινών καθηγητών... και ακόμα παλιότεροι...

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες, αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 θα γίνει η έναρξη της σχολικής χρονιάς με τον καθιερωμένο Aγιασμό.

Οι μαθητές θα έρθουν στο χώρο του σχολείου στις 9.30 π.μ. Στις 10.00 π.μ. θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός.

Μετά τον Aγιασμό θα ακολουθήσει όπως κάθε χρόνο η διανομή των σχολικών βιβλίων. Οπότε καλό θα είναι οι μαθητές και μαθήτριες να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα ώστε να μπορούν να μεταφέρουν τα βιβλία τους.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά σε όλες και όλους!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Γαργαλιάνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, αγαπητοί/ες μαθητές/τριες,

Σας ενημερώνουμε ότι η υποβολή αιτήσεων - δηλώσεων μαθημάτων  Ενισχυτικής Διδασκαλίας στο πλαίσιο της πράξης «Ενισχυτική Διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σχολικό έτος 2022-2023» έχει ήδη αρχίσει. Οι ενδιαφερόμενοι/ες γονείς - κηδεμόνες θα πρέπει να  συμπληρώσουν και να στείλουν ηλεκτρονικά την αίτηση - δήλωση (Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2022_23) στο email του σχολείου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) το αργότερο έως την Τρίτη 27/9/2022. Επισημαίνεται ότι κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο τηλεφωνικά.

Για να κατεβάσετε την αίτηση - δήλωση κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2022_23

Σας ενημερώνουμε ότι κατά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Πέμπτη 09.00 - 12.00.