ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

ΜΕΡΟΣ Α

Προμηθευτείτε τα δωρεάν σελφ τεστ από τα φαρμακεία (παρέχονται 5 για κάθε παιδί)

Τα σελφ τεστ πραγματοποιούνται υποχρεωτικά από όλους μαθητές, εκπαιδευτικούς και λοιπό προσωπικό ανεξάρτητα από το αν είναι εμβολιασμένοι, νοσήσαντες ή ανεμβολίαστοι.

Τι ισχύει:

Α) 1η εβδομάδα από 10/01/2022 έως 15/01/2022

Θα γίνουν 3 σελφ τεστ

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/1/2022 έως 12 τα μεσάνυχτα ναδηλωθούν στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr
ΔΕΥΤΕΡΑ 10/1/2022
ΠΕΜΠΤΗ 14/1/2022

Β) Από την επόμενη εβδομάδα και μετά 2 σελφ τεστ κάθε Δευτέρα και κάθε Πέμπτη έως τα μεσάνυχτα όπως ίσχυε. Μην ξεχνάτε να δηλώνετε αμέσως το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr. (Δεν επιτρέπεται η είσοδος σε μαθητές ή εκπαιδευτικούς που δεν έχουν κάνει τη δήλωση του σελφ τεστ στην πλατφόρμα).

Επίσης μέσα από την πλατφόρμα θα πρέπει να τυπώνετε τη σχολική κάρτα, την οποία οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους. Αν δεν έχετε εκτυπωτή μπορείτε να συμπληρώσετε τη σχολική κάρτα χειρόγραφα και να την υπογράψετε.

Αν κάποιο παιδί απουσιάζει τις ημέρες αυτές κάνει σελφ τεστ την ημέρα που θα έρθει πάλι στο σχολείο και το δηλώνει.

ΜΕΡΟΣ Β

Περιπτώσεις και οδηγίες διαχείρισης

1. Αν μαθητής/τρια είναι θετικός/ή στο σελφ τεστ πρέπει άμεσα να γίνει ράπιντ. Ακολουθείτε τη συμβουλή των γιατρών κα του ΕΟΔΥ σχετικά με την απομόνωση και την επιστροφή στο σχολείο.

2. Για τους συμμαθητές γίνεται η παρακάτω διαδικασία:

ΗΜΕΡΕΣ

ΑΝΕΜΒΟΛΙΑΣΤΟΙ

Rapid Test

Self Test

Rapid Test

ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ/ΝΟΣΗΣΑΝΤΕΣ

Self Test

Το σχολείο θα χορηγεί βεβαίωση για να πραγματοποιούνται σε δημόσιες δομές δωρεάν τα ράπιντ.

3. Αν μαθητής/τρια είναι στενή επαφή με κρούσμα (εκτός σχολείου)

• Αν πρόκειται για μη εμβολιασμένους μαθητές, τότε παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες, και διενεργούν σελφ τεστ την 5η ημέρα μετά την έκθεση. Εφόσον είναι αρνητικό επιστρέφουν.
  • Αν πρόκειται για εμβολιασμένους μαθητές, τότε προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν τρία σελφ τις ημέρες 1, 3 και 5

Υπεθυμίσεις:

• Αν κάποιο παιδί έχει οποιαδήποτε αδιαθεσία, μην το στείλετε στο σχολείο. Επικοινωνήστε με το γιατρό και πάρτε οδηγίες. Αυτοί ξέρουν.
  • Όσο για τις μάσκες: Υποχρεωτικά για όλους σε όλους τους χώρους του σχολείου.
  • Φροντίστε να έχουν τα παιδιά τουλάχιστον 3 μάσκες μαζί τους σε ειδικό σακουλάκι.
  • Μην αμελείτε να δηλώνετε τα αποτελέσματα των σελφ τεστ στην πλατφόρμα. Τα παιδιά έρχονται σε αμήχανη θέση να μένουν εκτός τάξης ώσπου να επικοινωνήσει κάποιος μαζί σας και δημιουργείται επιπλέον αναστάτωση στο σχολείο η οποία θα μπορούσε να αποφευχθεί.
  • Να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου ώστε να ενημερώνεστε για οποιαδήποτε νεότερη ανακοίνωση.