Το Γυμνάσιο Γαργαλιάνων το Σάββατο 29 Απριλίου 2023 συμμετείχε στο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο με θεματικό άξονα:  «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» το οποίο συντόνισε το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών, με τη συμμετοχή 82 σχολικών μονάδων από όλη την Ελλάδα.

Η ομάδα μας συμμετείχε στο συνέδριο δια ζώσης  με τη δημιουργία και παρουσίαση 14λεπτου ντοκιμαντέρ για την περιοχή μας. Οι 20 μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν, συγκέντρωσαν και δημιούργησαν ψηφιακό υλικό από σημεία ενδιαφέροντος του τόπου μας. Κατέγραψαν πλάνα, ηχογράφησαν αφηγήσεις, πήραν συνεντεύξεις, συγκέντρωσαν υλικό από το διαδίκτυο. Όλα τα παραπάνω συντέθηκαν σε ένα βίντεο και παρουσιάστηκαν στο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο  με θεματικό άξονα:  «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου»

Για να δημιουργήσουμε το έργο μας χωριστήκαμε σε ομάδες. Κάθε ομάδα ανέλαβε να συλλέξει υλικό από ένα σημείο ενδιαφέροντος της περιοχής μας. Την προσοχή μας τράβηξαν η πόλη των Γαργαλιάνων, το ύψωμα του Πρ. Ηλία, η Μαραθούπολη, η νήσος Πρώτη, η γειτονική μας Βάλτα με τον καταρράκτη της, το φράγμα και η Εκκλησία των Χριστιάνων καθώς και το Κέντρο Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής στον Πύργο Τριφυλίας. Κάθε ομάδα επισκέφθηκε το αντίστοιχο σημείο ενδιαφέροντος, τράβηξε πλάνα και φωτογραφίες, συγκέντρωσε πληροφορίες από το διαδίκτυο, πήρε συνεντεύξεις, έγραψε κείμενα, ηχογράφησε αφηγήσεις.

Για τα πλάνα και τις φωτογραφίες που τραβήξαμε χρησιμοποιήσαμε τα κινητά μας τηλέφωνα. Για να ηχογραφήσουμε τις φωνές μας πάλι χρησιμοποιήσαμε τα κινητά μας. Οι φωτογραφίες που αφορούν το Κέντρο Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής μας παραχωρήθηκαν από τον υπεύθυνο του κέντρου κύριο Γιώργο Γεωργακόπουλο ο οποίος μας παραχώρησε και συνέντευξη με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τη λειτουργία του κέντρου και τον ευχαριστούμε πολύ.

Το παραπάνω υλικό συμπληρώθηκε με κάποια πλάνα που βρέθηκαν στο διαδίκτυο για την πληρέστερη προβολή του τόπου μας. Πρόκειται για τα πλάνα από drone και αφορούν την πόλη των Γαργαλιάνων και τη Μραθούπολη τα οποία προέρχονται από το κανάλι    / @nikosdesire7   στο youtube, καθώς και κάποια πλάνα από τη νήσο Πρώτη, επίσης από drone, τα οποία προέρχονται από το κανάλι    / @haanity  .

Όλα τα παραπάνω συγκεντρώθηκαν, φιλτραρίστηκαν και ενώθηκαν σαν μικρά κομματάκια από παζλ ώστε να δημιουργηθεί το βίντεο που παρουσιάσαμε. Για το μοντάζ χρησιμοποιήσαμε το λογισμικό Adobe Premiere. Στο τέλος του βίντεο δε θα μπορούσαμε παρά να συμπεριλάβουμε ένα μικρό κομμάτι από τις παραδόσεις μας χορεύοντας την αγαπημένη μας Γαργαλιανιώτισσα στην αυλή του σχολείου μας.

Σας παρουσιάζουμε λοιπόν το έργο μας, σαν μια μικρή Ωδή-Πορεία στις ομορφιές του τόπου μας στον παρακάτω σύνδεσμο.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

Αλεξοπούλου Χριστίνα